top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLevent Arslan

Photoshop müdahalesi ödüle mal oldu

African Geographic kısa bir süre önce açıkladığı, yılın fotoğrafçısı ödülünün, fotoğraf üzerinde manipülasyon yapıldığının belirlenmesi nedeniyle geri alındığını açıkladı.


Dijital fotoğrafçılık fotoğrafçılığı çok farklı bir boyuta taşımış durumda. Sağladığı sayısız kolaylıkların yanında, fotoğraflar üzerinde yapılan müdahaleler özellikle fotoğraf yarışmalarında jürinin ciddi derecede başını ağrıtan cinsten. Bunun en son örneği de African Geographic tarafından verilen 2019 yılının fotoğrafçısı ödülünde yaşandı.


Björn Persson tarafından çekilen “Tim in Amboseli National Park, Kenya” adlı fotoğrafta Tim adındaki bir Kenyalı fil, arka planda karanlık bulutlarla birlikte görülüyor.Fotoğraf: Björn Persson

Fotoğraf ilk etapta Björn Persson'a ödül getirse de Tim'i yakından tanıyan diğer fotoğrafçılar filin kulaklarında bir tuhaflık olduğunu hemen farkettiler.


Başka bir fotoğrafçı tarafından çekilen aynı file ait fotoğraflarla karşılaştırıldığında, ödül kazanan fotoğraftaki filin kuaklarındaki farklılıklar rahatlıkla görülebiliyor.


African Geographic yetkilileri değerlendirme sırasında, fotoğraftaki manipülasyonu farkemediklerini belirterek, fotoğraf üzerinde bariz olan diğer düzenlemeleri gördüklerini ve bunların fotoğraf açısından kabul edilebilir nitelikte olduğunu kaydediyor. Manipülasyon üzerine açıklama yapan Persson, bunun çekim sonrası (Post-processing) işlemlerde hatayla yapıldığını belirtiyor.


Durum üzerine African Geographic ekibi, fotoğrafı yeniden değerlendirerek, fotoğrafta yer alan filin kulaklarının gerçeği tam olarak yansıtmaması nedeniyle, yarışmadan diskalifiye edilmesine karar verdi. Yeni, yılın fotoğrafçısının ise Eraine van Schalkwyk olmasına karar verildi.African Geographic tarafından birinci seçilen fotoğraf ve ödül kazanan diğer çarpıcı fotoğraflar için aşağıdaki sayfaya mutlaka gözatın derim.
 

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page