top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLevent Arslan

Fotoğrafçı, maymun selfiesi için açılan davayı kazandı...

İşte ilginç bir telif davası.


Olay birkaç yıl önceye dayanıyor. Fotoğrafçı David Slater bir grup sorguçlu makak maymununu fotoğraflamak için Endonezya ulusal parkındaydı. Çekimler üç gün sürdü. Slater, diğer maymunları uzaklaştırmak için makinesinin başından ayrıldığı bir zamanda, başka bir maymun Canon 5D takılı tirpoda yaklaşarak, uzaktan tetikleyiciyi kurcamalaya başladı. Slater o anı şöyle anlatıyor:


"Oldukça yaramazlardı ve ekipmanımın her tarafında zıplayıp duruyorlardı. Bir tanesi düğmeye bastı ve çıkan ses ilgisini çekmiş olacak ki basmaya devam etti. İlk başta diğerleri korkup uzaklaştı ancak kısa süre sonra geri geldiler. Onları izlemek müthişti."


Slater daha sonra hafıza kartına baktığında, maymunların çektiği yüzlerce fotoğraf olduğunu gördü. Bunların içinde selfiler ve hatta Slater'in portresi de vardı.
İşte haberimize konu dava da bu fotoğraflarla ilgili. Fotoğrafları çeken fotoğrafçının kendisi değil, maymunlar. Bu durumda bu fotoğrafların telif hakkı sahibi kimdir?


Hayvan hakları savunucusu PETA, fotoğraflar üzerinde maymunun hakkı olduğunu savunarak, Naruto adındaki maymun adına 2015 yılında Slater'a telif davası açtı. ABD yargılamasının sonucunda mahkeme, telif konusunda yalnızca insanların dava açabileceğine, ABD telif yasalarının, hayvanların telif ihlali davası açmasına imkan vermediğine karar verdi. Mahkeme ayrıca PETA'yı Naruto'yu amaçları için piyon olarak kullanmakla eleştirdi.


Geçtiğimiz yıl PETA ve Slater, fotoğraflardan elde edilen gelirin %25'inin yardım kuruluşlarına bağışlanması ve buna karşılık davanın geri çekilmesi konusunda anlaşmıştı. Ancak mahkeme örnek olması açısından davayı sonuçlandırdı. Dava temyiz, sürecinin sonucunda da Slater lehine sonuçlandı.Haber kaynağı: Petapixel.com

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page