top of page

İstanbul Semt Projesi (İFSAK)

Yaşadığımız mahallenin sokağından, tarihine, eskisinden yenisine birçok detayı içinde barındırdığı fotoğrafın hiç eksik olmadığı “SEMT” projesinde, günlük hayatta kaçırdığımız özel birçok detayı görme şansı da yakalayacaksınız. İstanbul’un sokaklardan, evlerine, mahalle yaşamına, merdivenlerine, tarih kokan kaldırımlardan bakkal Nuri Amcaya, Ayşe teyzenin bakışından, mırmır kedisine, havlayan köpeklerinden sokakta oynayan çocuklarına kadar konumuz İstanbul’un ta kendisi. Bu yelpazeyi oluştururken sadece ait olma ve hissetme duygusuyla üretim yaptık. Proje kapsamında birçok konuk ile birlikte İstanbul’u bir kez daha tanıma şansını yakaladık.’

İFSAK bünyesinde gerçekleştirilen projenin danışmanlığını Serkan Turaç, yardımcı danışmanlığını Sezin Melik Bozkurt gerçekleştirdi. Proje aynı zamanda İFSAK yayınları altında kitap olarak basıldı. 

Proje kapsamında, İstanbul'un daha önce hiç görmediğim yerlerini görüp, hiç ayak basmadığım sokaklarını adımladım. Yaşadığım şehri daha farklı bir bakış açısı ile görme fırsatı buldum. Fotoğraf çekmeyi çok seven biri olarak ne kadar büyük bir hazinenin içinde yaşadığımı bir kez daha anladım. 

Sergi açılışının 360 derece üç boyutlu videosunu gözrmek için tıklayınız...

bottom of page